Twenty-five projects, and the students who conducted the work, were recognized for excellence in research at the Research Horizons Virtual Poster Session held this month.
Due to safety measures against the spread of COVID-19, the traditional face-to-face poster session was held virtually this year on Canvas. Judges were able to interact with undergraduate and graduate presenters via message boards and carried on with the competition by judging the posters in the virtual format.
"Giving student researchers a chance to share their research and creative projects is an important part of inquiry-based learning, and it’s the reason that Research Horizons was launched seven years ago,” says David Cook, director of Undergraduate Research at UAH.
“This year, unfortunately, we weren’t unable to give students the opportunity to present in person, so we experimented with Canvas as a platform for presenters, judges and the UAH community to interact safely,” Cook says. “I really appreciate everyone’s flexibility in giving the virtual poster session a chance and making it a great success.”
This year’s winners:
College of Arts, Humanities & Social Sciences
Undergraduate
First Place
Russell Pope (History)
“Dedicatory Propaganda: 1 Kings 8 from Solomon to Hezekiah”
Mentor: Dr. Molly Johnson (History)
Second Place
Brenda Hernandez (Sociology)
“Inadequate Social Spending in the U.S.: An Attitudinal Study of the Hispanic Perspective”
Mentor: Dr. Kyle Knight (Sociology)
Third Place
Rosemary Cortelli (Psychology)
“Psychological Attributes in Future Spaceport Concepts”
Mentor: Dr. Kristin Weger (Psychology)
Graduate
First Place
Sheri Leder (Industrial Organizational Psychology)
“The Benefits of Team Reflexivity in Diverse Remote Teams”
Mentor: Dr. Kristin Weger (Psychology)
College of Business
Undergraduate
First Place (tie)
Tiffany Guess (Information Systems)
“Building an App: Nutrition To Go”
Mentor: Dr. Atiya Avery (Information Systems)
First Place (tie)
Nicholas Knighten (Economics & Computational Analysis / Finance)
“Healthy Diet Affordability in North Alabama During COVID-19”
Mentor: Dr. Brinda Mahalingam (Economics)
Second Place
Sebastian Rohrbach (Finance and Economics)
“Survey Formats: A study of item by item vs. matrix formats”
Mentor: Dr. Brinda Mahalingam (Economics)
Third Place
Tran Luu (Economics)
“Corruption and Economic Development: The Case of Thailand, Vietnam, Indonesia and The Philippines”
Mentor: Dr. Brinda Mahalingam (Economics)
College of Education
Undergraduate
First Place
Kathryn Rodebaugh (Kinesiology); co-authors: Ryan Conners, Paul Whitehead, Madison Quick, Piotr Urbanski
“Effect of Walking Speed on Magnitude and Distribution of Plantar Ground Reaction Forces”
Mentor: Dr. Ryan Conner (Kinesiology)
Second Place
Caleb Brock (Kinesiology); co-authors: Taylor West, Isabella Huddleston
“Limiting Radioulnar Deviation and Its Effects on Free Throw Shooting in Novice Athletes”
Mentor: Dr. Paul Whitehead (Kinesiology)
College of Engineering
Undergraduate
First Place
Anna Shipman (Industrial and Systems Engineering); co-authors: Rosemary Cortelli, Alana Flint, Hailey Simon, Harleigh Bass, Elizabeth Berhow, Andrew Atchley, Madison Travis
“Interdisciplinary Undergraduate Experience (INCLUDE): Conceptualizing a Space Ecosystem”
Mentors: Dr. Bryan Mesmer (ISEEM), Dr. Nicholas Loyd (ISEEM), Dr. Kristin Weger (Psychology), Vincent Argentina (Animation and Game Design), Dr. Nicholaos Jones (Philosophy-Political Science), Dr. Liwu Hsu (Marketing)
Second Place
Austin Gabhart (Aerospace Engineering); co-authors: Phillip Wilkerson, Areeb Mohammed, Megan Jordan, Todd McKinney, Hunter Jett
“An Approach to the Development of a High Endurance Solar Electric Motorglider”
Mentor: Dr. Richard Tantaris (MAE)
Third Place
Alana Flint (Industrial and Systems Engineering)
“Use of Model-Based Systems Engineering in Ground Station development”
Mentor: Dr. Dale Thomas (ISEEM)
Graduate
First Place
Nicholas Morris (Aerospace Engineering)
“Passive Zero Boil Off Storage Of Liquid Hydrogen Applied To The Mars Transfer Vehicle”
Mentor: Dr. Dale Thomas (ISEEM)
Second Place
Jarvee Liles (Aerospace Engineering)
“Covid-19 Response Using 3D Printing: Door Converter”
Mentor: Dr. Lori Lioce (CON)
Third Place
Casey Eaton (Systems Engineering); co-authors: Robert McGukin, Lauren Gearhardt, Bryan Mesmer
“Using a Failure Classification Scheme to Better Understand NASA Case Studies”
Mentor: Dr. Bryan Mesmer (ISEEM)
College of Nursing
Graduate
First Place
Stefanie Wortham (Nursing)
“Measuring the effectiveness of, and adaptation to, maternal non-pharmacologic interventions in the Eat, Sleep, Console approach for Neonatal Opioid Withdrawal Syndrome”
Mentor: Dr. Ann Bianchi (Nursing)
College of Professional and Continuing Studies
Undergraduate
First Place
Jarrett Powell (Engineering Technology)
“Inspiring the Next Generation of Engineers and Innovators”
Mentor: Dr. Alisa Henrie (Professional Studies)
Second Place
Amanda Banks (Professional Studies)
“Educating Everyone: A Community-Based Approach to High-Mastery Learning”
Mentor: Dr. Melissa Morphew (Professional Studies)
College of Science
Undergraduate
First Place
Todd McKinney (Atmospheric Science)
“Application of Super Pressure Balloons for Global High-Altitude Analysis”
Mentor: Dr. Mike Newchurch (ESS)
Second Place
Jennifer Petrillo (Computer Science and Math)
“Application of Software Architecture Strategies to Comprehensive Architecture Strategy (CAS) System”
Mentor: Dr. Bryan Mesmer (ISEEM)
Third Place
Sean Pagani (Computer Science)
“Applications of Deep Learning: Pan Sharpening and Radar Fusion”
Mentor: Dr. Sara Graves (Computer Science)
Graduate
First Place
Caily Schwartz (Earth System Science); co-authors: Walter L. Ellenburg, Vikalp Mishra, Timothy Mayer, Robert Griffin, Faisal Qamer, Mir Matin, Tsegaye Tadesse
“Towards Developing a Customized Composite Drought Index for Pakistan using Earth Observations”
Mentor: Dr. Robert Griffin (Atmospheric and Earth System Science)
Second Place
Christine Evans (Earth System Science); co-author: Vanesa Martin
“Evaluating Effects of Land Use and Climate Change on Water Quality in Belize”
Mentor: Dr. Robert Griffin (Atmospheric and Earth System Science)
Third Place
Raina Ghanshyam Bangani (Computer Science); co-authors: Vineetha Menon, Emil Jovanov
“Personalized stress Monitoring AI System for Healthcare Workers”
Mentor: Dr. Vineetha Menon (Computer Science)