2018-2019 Membership

BUSINESS ADMINISTRATION

Yongchuan (Kevin) Bao

2020

Marketing

Chris Allport

2019

Accounting

Milton Shen

2019

Accounting

Sophia Marinova

2020

Management

Laird Burns

2020

Management Science

Dilcu Barnes

2020

Management Science

 

ARTS, HUMANITIES, SOCIAL SCIENCES

David Stewart

2019

 Art/Art History/Design

 Amy Guerin

 2019

Communication Arts

Holly Jones

2020

English 

Joe Conway

2019

English

David Johnson

2019

World Languages & Cultures

 Andrei Gandila

 2019

History

Carolyn Sanders

2020

Music

Jeff Neuschatz

2020

Psychology

Deborah Heikes

2019

Philosophy

Shuang Zhao

2020

Political Science

Christina Steidl

2020

Sociology

 

 

EDUCATION

Monica Dillihunt

2019

Curriculum & Instruction

Paul Whitehead

2020

Kinesiology

 

 

ENGINEERING

Francis Wessling

2019

Mechanical & Aerospace

Michael Banish

2019

Chemical & Materials

Kirolos Haleem

2020

Civil & Environmental 

Fat Duen Ho

Electrical & Computer

Earl Wells 

 

Electrical & Computer

 Seong-Moo Yoo

 

Electrical & Chemical

Sherri Messimer

2020

Industrial & Systems

Yu Lei

2019

Chemical Engineering

Gabe Xu

2020

Mechanical & Aerospace

Gang Wang

2019

Mechanical & Aerospace

Francis Wessling

2019

Mechanical & Aerospace

 

 

NURSING

Ron Bolen

2020

Elizabeth Barnby

2020

Jennifer Palmer

2020

Lori Lioce

2019

Angela Hollingsworth

2019

Katherine Morrison

2020

 

SCIENCE

Vladimir Florinski

2019

Space Science

Robert Griffin 

2020

Atmospheric Science

Eric Mendenhall

2020

Biology 

Seyed Sadeghi

2020 

Physics

Robert McFeeters

2020

Chemistry

Jeff Weimer 

2020

Chemistry 

Tim Newman

2019

Computer Science

Harry Delugach

2019

Computer Science

Thomas Sever

2020

Atmospheric Science

Shangbing Ai

2020

Mathematical Science

 
 
 

 

 

 

LIBRARY

Ron Schwertfeger

2019

 

 

 

Faculty Senate Membership Eligibility 

Listing of all faculty in senate categories organized by College - Department - Unit.