Faculty Senate Membership

2015-2016 Membership

BUSINESS ADMINISTRATION

Wai Mok

Information Systems

Xuejing Xing

Finance

Jack Schnell

Economics

Tim Landry

Marketing

Eric Fong

Management

Xiaotong Li

Information Systems

Arts, Humanities, and Social Sciences

David Stewart

Art/Art History/Design

Diana Bell

Communication Arts

Joe Conway

English 

Alanna Frost (Fall)

English

Joe Taylor (Spring)

English

Irena Buksa

Foreign Languages & Culture

John Kvach

History

Carolyn Sanders

Music

Jeremy Fisher

Philosophy

Anne Marie Choup

Political Science

Eric Seemann

Psychology

Kyle Knight

Sociology

EDUCATION

Monica Dillihunt

Curriculum & Instruction

   

ENGINEERING

Kader Frendi

Mechanical & Aerospace

Michael Banish

Chemical & Materials

Ying-Cheng Lin

Civil & Environmental 

Richard Fork

Electrical & Computer

B. Earl Wells

Electrical & Computer

Junpeng Guo

Electrical & Computer

James Swain

Industrial & Systems

Babak Shotorban

Mechanical & Aerospace

Ken Zuo

Mechanical & Aerospace

Mark Lin

Mechanical & Aerospace

   

NURSING

Casey Norris

 

Ann Bianchi

 

Azita Amiri

 

Monica Beck

 

Marlena Primeau

 

Cheryl Emich

 

Lenora Smith

 

   

SCIENCE

Larry Carey

Atmospheric Science

Udaysankar Nair

Atmospheric Science

Luciano Matzkin

Biology 

Debra Moriarity

Biology

John Shriver

Chemistry

Jeff Weimer

Chemistry 

Tim Newman

Computer Science

Peter Slater

Computer Science

*Vacant*

Mathematical Science

Grant Zhang

Mathematical Science

Don Gregory

Physics

Ming Sun

Physics

Vladimir Florinski

Space Science

   

 

 

2014-2015 Membership

 

BUSINESS ADMINISTRATION

Wai Mok

Information Systems

Charles Hickman

Accounting

Jack Schnell

Economics

Tim Landry

Marketing

Eric Fong

Management

Xiaotong Li

Information Systems

ARTS, HUMANITIES, AND SOCIAL SCIENCES

Jill Johnson

Art/Art History/Design

Pavica Sheldon

Communication Arts

Joe Conway

English

Joe Taylor

English

Linda Maier

Foreign Languages

John Kvach

History

Carolyn Sanders

Music

Nick Jones

Philosophy

Anne Marie Choup

Political Science

Eric Seemann

Psychology

Kyle Knight

Sociology

 

EDUCATION

Derrick Smith

Curriculum & Instruction

   

ENGINEERING

R. Michael Banish

Chemical & Materials

Ying-Cheng Lin

Civil & Environmental

Richard Fork

Electrical & Computer

B. Earl Wells

Electrical & Computer

Junpeng Guo

Electrical & Computer

James Swain

Industrial & Systems

Kader Frendi

Mechanical & Aerospace

Babak Shotorban

Mechanical & Aerospace

Ken Zuo

Mechanical & Aerospace

Mark Lin

Mechanical & Aerospace

   

NURSING

Ellise Adams
Kristen Herrin
Azita Amiri
Marlena Primeau
Monica Beck
Cheryl Emich
Lenora Smith

 

   

SCIENCE

Larry Carey

Atmospheric Science

Udaysankar Nair

Atmospheric Science

Luciano Matzkin

Biological Sciences

Debra Moriarity

Biological Sciences

John Shriver

Chemistry

Jeff Weimer

Chemistry

Peter Slater

Computer Science

Letha Etzkorn

Computer Science

Mark Pekker (Fall)

Mathematical Sciences

Grant Zhang (Spring)

Mathematical Sciences

*Vacant*

Mathematical Sciences

Lingze Duan

Physics

Seyed Sadeghi

Physics

Nikolai Pogorelov

Space Science

 

 

 

Faculty Senate Membership Eligibility 

Listing of all faculty in senate categories organized by College - Department - Unit.