UAH

UAHuntsville Service Awards

List of Recipients

The University of Alabama in Huntsville is please to announce the 2013 Service Awards recipients. To view the list of recipients, please click on the links below.

Five Years | Ten Years | Fifteen Years 

Five Years of Service 

Name

DEPARTMENT

Terry O. Abbott

Rotorcraft Systems Engineering and Simulation Center

Lonnie W. Ables

Systems Management and Production Center

Ellise D. Adams

College of Nursing

Esequiel  Aguilera

Enrollment Services

Jacob D. Aldridge

Facilities and Operations

Kay M. Alford

Systems Management and Production Center

Ashraf Z. Al-Hamdan

Civil and Environmental Engineering

Maria Anna Alindogan

Contracts and Grants Accounting

Philip W. Alldredge

Rotorcraft Systems Engineering and Simulation Center

Christopher D. Allport

Accounting

Lisa H. Andrews

Vice President for University Advancement

Jeffrey C. Bailey

Earth System Science Center

Joan P. Baker

Custodial Services

Angela J. Balla

English

John P. Ballenger

CMOST

Sandra R. Barinowski

Enrollment Services

Wendy L. Bates

Human Resources

Peggy S. Batrum

Custodial Services

Patricia S. Bellknap

Professional and Continuing Studies 

Veronica A. Belser

Center for Space Plasma and Aeronomic Research

Michael P. Benfield

Center for Modeling, Simulation, and Analysis

Kevin L. Bennett

Facilities and Operations

John S. Beswick

Public Safety

Jose A. Betancourt

Art and Art History

Ann L. Bianchi

College of Nursing

Maryann  Bierer

Computer Science

Ronald D. Bowman

Electrical and Computer Engineering

Robert J. Boyle

Facilities Maintenance

Cullen P. Brandon

Facilities Maintenance

Linda R. Bridges

Institute of Science Education

Angela M. Brown

Systems Management and Production Center

Joe R. Brown

Systems Management and Production Center

Robert W. Brown

Systems Management and Production Center

Jean A. Brymer

Custodial Services

Thomas T. Buchanan

Facilities Maintenance

Shirley  Burruss

Custodial Services

Joseph B. Butcher, Jr.

Systems Management and Production Center

Daniel A. Butler

Facilities and Operations

Lawrence D. Carey

Earth System Science Center

Christina L. Carmen

Mechanical and Aerospace Engineering

William J. Carr

Systems Management and Production Center

Debra R. Carter

Human Resources

Michael R. Carter

College of Nursing

Vandiver L. Chaplin, II

Center for Space Plasma and Aeronomic Research

Anne M. Choup

Political Science

Leonard N. Choup

Mathematical Sciences

Hugh J. Christian, Jr.

Earth System Science Center

Joshua D. Clark

Systems Management and Production Center

Louise M. Clark

College of Nursing

Tammy E. Clemmons

College of Nursing

Joshua A. Coad

Systems Management and Production Center

Edward C. Colley

Rotorcraft Systems Engineering and Simulation Center

Wesley N. Colley

Center for Modeling, Simulation, and Analysis

Kellee L. Crawford

Student Success Center

Philip E. Crawford

Facilities and Operations

Joy M. Crews

Enrollment Services

Luis R. Cruz-Vera

Biological Sciences

Judy L. Curtis

Business Services

Case C. Dalton

Systems Management and Production Center

John L. Dant

Facilities Maintenance

Charles S. Davis

College of Nursing

Bobby J. Dempsey

Environmental  Health and Safety

Britney L. Deutschendorf

Enrollment Services

Monica L. Dillihunt

Education  

Maxine L. Doherty

Professional and Continuing Studies 

Petra  Dotson

Office of Sponsored Programs

Lingze  Duan

Physics

Amelia S. Duke

Student Success Center

Rebecca F. England

Office of Technology Commercialization

Eileen P. Farris

Vice President for University Advancement

Rita W. Ferguson

College of Nursing

Rachel H. Fields

Institute of Science Education

Mary J. Fleming

SBDC

Devenchie M. Ford

Central Receiving

Karen H. Frith

College of Nursing

Kevin K. Fuell

Earth System Science Center

Kimberly G. Fuller

Facilities and Operations

Melissa J. Gallagher-Smith

Public Safety

Kelly F. Gamble

Accounting

Bogdan C. Ghita

Rotorcraft Systems Engineering and Simulation Center

Alicia B. Glenn

Accounting and Financial Reporting

Nichole M. Goode

The Office of Student Activities

Keith R. Gramke

Systems Management and Production Center

Kannan S. Grant

Office of Technology Commercialization

Jeffrey L. Grover

Systems Management and Production Center

Junpeng  Guo

Electrical and Computer Engineering

Rui  Guo

Office of Sponsored Programs

Johnny M. Hall

Earth System Science Center

William M. Hall

University Center

Linda L. Hallman

Vice President for University Advancement

Susan  Hammond

College of Nursing

Cameron T. Handyside

Earth System Science Center

Thomas J. Harper

Information Technology and Systems Center

David C. Harwell

Communication Arts

Nadean L. Heard

Custodial Services

Joseph D. Henderson, II

Systems Management and Production Center

Stephanie L. Henriksen

Enrollment Services

John C. Henson

Systems Management and Production Center

Charles F. Hickman

Accounting

Franky L. Hinton

Custodial Services

Kay F. Hobson

College of Nursing

Helen J. Hodge

Systems Management and Production Center

Jeremy D. Holden

Accounting and Financial Reporting

Haley M. Hoy

College of Nursing

Luolan  Huang

College of Business Administration

Karla A. Hubbert

Grounds Management

Amanda R. Hughes

Systems Management and Production Center

Larrell D. Hughes

Facilities and Operations

Douglas H. Huie

Rotorcraft Systems Engineering and Simulation Center

Connie W. Humphrey

Facilities Maintenance

Christie L. Hunter

Systems Management and Production Center

James H. Isbell

History

David M. Ivey

Athletics

Yvonne D. Jefferson

Custodial Services

Quincy G. Jenkins

Systems Management and Production Center

Carlton  Jennings, Jr.

Grounds Management

Whitney G. Jewett

Earth System Science Center

David S. Johnson

College of Liberal Arts, Deans Office

Joseph L. Johnson

Systems Management and Production Center

Holly A. Jones

English

Nicholaos J. Jones

Philosophy

Leslie M. Kaiura

Foreign Languages and Literature

Whitney M. Keelon

Budgets & Management Information

Karl D. Keller

Foreign Languages and Literature

Valarie L. King

Contracts and Grants Accounting

Ken  Kobayashi

Center for Space Plasma and Aeronomic Research

Thomas M. Koshut

Office of the Vice President for Research

Philip E. Kovacs

Education

John P. Krusac

Systems Management and Production Center

David L. Kyle

Professional and Continuing Studies 

William G. Lake

Systems Management and Production Center

Rodney B. Lee

Research Institute

Shelley A. Lenahan

Mathematical Sciences

Robert C. Leonard

Accounting and Financial Reporting

Lisa J. Liever

Rotorcraft Systems Engineering and Simulation Center

Yongbin  Lin

Nano and Micro Devices Center

David M. Lineberry

Propulsion Research Center

Bonnie L. Lioce

College of Nursing

Callie E. Loyd

Testing Services

Vonda O. Maclin

Human Resources

Scott J. Malcolm

Public Safety

Midori A. Maloney

College of Business Administration

James D. Mandras

Systems Management and Production Center

Manil  Maskey

Information Technology and Systems Center

Andrew M. McCartney

Systems Management and Production Center

William E. McCrary

Custodial Services

Cynthia A. McPherson

English 

Shannon N. Mead

Systems Management and Production Center

Claudia J. Meyering

Mechanical and Aerospace Engineering

Jeffrey A. Miller

Systems Management and Production Center

Demetrice R. Mitchell

Procurement Services

Jeremy  Mitchell

Facilities Maintenance

Rhonda K. Mitchell

Enrollment Services

Joy M. Moody

Enrollment Services

Allison L. Moore

Center for Management and Economic Research

Steven R. Moore

Systems Management and Production Center

Carol E. Mueller

Institute of Science Education

Daniel M. Munoz

Systems Management and Production Center

Jennifer M. Newby

Chemistry

Delores P. Newton

Research Security Administration

Angelia D. Nickles

Custodial Services

Ken-Ichi  Nishikawa

Center for Space Plasma and Aeronomic Research

Daniel  O'Halloran

Physics

Louise C. O'Keefe

College of Nursing

Charlotte C. Olson

Library

Pamela V. O'Neal

College of Nursing

Moongyu  Park

Mathematical Sciences

Ravi  Patnayakuni

Accounting

Pamela C. Patrick

Education

Terrence M. Patterson

Systems Management and Production Center

Brian C. Penick

Library

Edward M. Perkins

Systems Management and Production Center

Jennifer L. Perkins

Chemical and Materials Engineering

Robert N. Perry

Institute of Science Education

Jennifer B. Pettitt

College of Business Administration

Mikel D. Petty

Computer Science

Rickey C. Phillips

Institute of Science Education

Carolyn S. Pistorius

Institute of Science Education

Antonia R. Pitts

Office of Sponsored Programs

John B. Posey

Facilities Maintenance

Marlena D. Primeau

College of Nursing

Joseph S. Ragasa

Rotorcraft Systems Engineering and Simulation Center

Christopher D. Ragsdale

Music

Bernadette O. Ralleca

Enrollment Services

Jerome A. Rassier

Information Technology Solutions

Gregory A. Redic

Systems Management and Production Center

Gregory S. Reed

Center for Modeling, Simulation, and Analysis

Rosemary R. Reeder

Office of the Bursar

Carol D. Reeve

College of Nursing

Erin E. Reid

Sociology 

George A. Rittenhouse

Center for Management and Economic Research

Ernest R. Rivard

Systems Management and Production Center

David M. Robie

Systems Management and Production Center

Brian M. Robinson

Center for Applied Optics 

Chantaye  Robinson-Jones

Education

Scott D. Royce

University Housing

Hunter L. Royer

Athletics

Dawn M. Sabados

Systems Management and Production Center

Seyed M. Sadeghi

Physics

Dexter M. Satcher

Business Services

Fred C. Sautter, III

Research Institute

Jana M. Savanapridi

Office of Sponsored Programs

Laurie J. Schmitz

Vice President for University Advancement

Kristin T. Scroggin

Communication Arts

Christine  Sears

History

Ravi  Seth

Custodial Services

Thresa A. Shelton

Facilities and Operations

Darlene A. Showalter

College of Nursing

David E. Simmons

Rotorcraft Systems Engineering and Simulation Center

Joan D. Sims

Systems Management and Production Center

Joshua D. Sisco

Facilities Maintenance

Nathan J. Slegers

Mechanical and Aerospace Engineering

Cynthia A. Small

Political Science 

Amy M. Smeal

College of Liberal Arts, Deans Office

Eric D. Smith

English

Kelley L. Smith

Laboratory for Structural Biology

Tamara W. Smith

Information Technology and Systems Center

Kathleen C. Sobai

Office of International Programs and Services

Mark O. Sommers

Systems Management and Production Center

Denise K. Spiller

Research Security Administration

Mallory G. Spragins

Enrollment Services

Sylvia R. Stephens

University Housing

Carolyn A. Sullivan

Custodial Services

Allen F. Tedrow

Systems Management and Production Center

Brenda H. Terry

Institute of Science Education

Willie L. Thomas

Grounds Management

Tory D. Tollefson

Grounds Management

JoAnn J. Toney

Custodial Services

Jason W. Toone

Information Technology and Systems Center

Lyndsey N. Torok

English

Timothy B. Torrie

College of Engineering

Felicia N. Trammell

Library

Jason A. Tubbs

Systems Management and Production Center

Matthew W. Turner

Center for Modeling, Simulation, and Analysis

Billie L. Vaughan

Institute of Science Education

Roxie S. Veasey

Art and Art History

Martha A. Vines

Art and Art History

Emanuel A. Waddell, Jr.

Chemistry 

Dale E. Wakefield

Systems Management and Production Center

Diana M. Watts

Custodial Services

Anne A. Webb

Office of the Bursar

David J. Weller

Rotorcraft Systems Engineering and Simulation Center

William R. Wessels

Research Institute

Della R. West

Center for Applied Optics 

Randy E. White

Custodial Services

Seth H. Wilhite

College of Business Administration

John D. Williams

Nano and Micro Devices Center

Gerald T. Wilson

Center for Applied Optics 

Keith A. Wilson

Stock Room

Linda C. Wilson

College of Nursing

Philip D. Woodall

Systems Management and Production Center

Michael A. Wright

Custodial Services

Dongsheng  Wu

Mathematical Sciences

Yu-Ling  Wu

Earth System Science Center

Larry T. Wurtz

Systems Management and Production Center

Daniel M. Wyers

Enrollment Services

Dora  Wynn

Physics 

Xuejing  Xing

Finance

Karen E. Yarbrough

Center for Management and Economic Research

Archie L. Young

Research Institute 

Huaming  Zhang

Computer Science

Qiuhai K. Zuo

Mechanical and Aerospace Engineering


Ten Years of Service

Name

Department

Trudy J. Adams

Professional and Continuing Studies 

Shangbing  Ai

Mathematical Sciences

Frank D. Berisford

Nano and Micro Devices Center

Narayana P. Bhat

Center for Space Plasma and Aeronomic Research

Deborah A. Brazzle

Library

Marta A. Browning

College of Nursing

David J. Coe

Electrical and Computer Engineering

Lynsey R. Delane

Research Institute 

Patricia A. Elliott

Accounting and Financial Reporting

Abdalla M. Elsamadicy

Physics

Larry D. Frost

College of Engineering

Anthony J. Hall

Propulsion Research Center

William E. Hanson

Systems Management and Production Center

Angelia D. Heulett

Electrical and Computer Engineering

Lysander N. Hinds

Custodial Services

Anthony R. Holden

Center for Management and Economic Research

Jeremy S. Howes

Systems Management and Production Center

Igor G. Khazanov

Center for Space Plasma and Aeronomic Research

Todd G. Lee

Systems Management and Production Center

Konstanty  Mazuruk

Rotorcraft Systems Engineering and Simulation Center

Alan L. Moore

Research Institute 

Bee L. Ong

Library

Wendi  Pan

Electrical and Computer Engineering

James E. Primm

Library

Theodore E. Rogers

Center for Applied Optics 

Melissa J. Sisco

Public Safety

Patti L. Sparkman

Vice President for University Advancement

Sandra L. Taylor

Custodial Services

Leon C. Thompson

Custodial Services

Jorgy M. Umlor

Facilities and Operations

Ina E. Warboys

College of Nursing


Fifteen Years of Service

Name

Department

Susan R. Altman

Vice President for University Advancement

Diana C. Bell

English

Denise A. Berendes

Earth System Science Center

Todd A. Berendes

Information Technology and Systems Center

Arastoo P. Biazar

Earth System Science Center

Rose M. Bridgeforth

Library

Michael W. Bullock

Systems Management and Production Center

Ramon L. Cerro

Chemical and Materials Engineering

Sundar A. Christopher

Atmospheric Science

Janice K. Clack

Accounting and Financial Reporting

Tony L. Doll

Research Institute 

Sandra K. Enger

Institute of Science Education

David A. Falconer

Center for Space Plasma and Aeronomic Research

Sampson E. Gholston

Industrial and Systems Engineering

Qingyuan  Han

Atmospheric Science

Charles T. Holley

Custodial Services

Jason R. Hood

Systems Management and Production Center

Candace M. Horch

Budgets & Management Information

Lillian B. Joyce

Art and Art History

Joseph G. Leahy

Biological Sciences

David P. Moore

Library

David B. Quarles

Systems Management and Production Center

Patrick J. Reardon

Center for Applied Optics 

Richard G. Rhoades

Research Institute 

Martha K. Roland

Office of Financial Aid

James J. Seaquist

Rotorcraft Systems Engineering and Simulation Center

Houssam A. Toutanji

Civil and Environmental Engineering

William S. Wilkerson

Philosophy

Mark C. Zwiener

Research Institute