Alpha Kappa Delta Epsilon of Alabama Chapter at UAHuntsville Membership

Past Sociology Department Inductees 

 

   

2015

Advisor: Kyle Knight

   
 

Sacred Huff

 

Andreja Paprzycki

 

Samuel Taylor

   

2014

Advisor:Kyle Knight

   
 

Brianne Stone

 

Rebecca Warner

   

2013

Advisor: Mitch Berbrier

   
 

 Benjamin M. Cavanaugh

 

 Morgan C. Justice

 

 Jessica Olivia Perry

 

 Jessica Lynn Phillips

 

 Daniela Sanchez

 

 Jonathan Blane Washington

   

2012

Advisor: Mitch Berbrier

   
 

L. Michelle Cominotto

 

Whitney Suzanne Cosby

 

Maggie A. Sierras-Trotts

 

Brenda M. Taylor-Moody

 

Kelsey E. Thacker

 

Alyson J. Thompson

   

2011

Advisor: Mitch Berbrier

   
 

Jacob H. McCaleb

 

Natalie R. Raymond

   

2010

Advisor: Mitch Berbrier

   
 

Veronica Ferreira

 

Mossie Maurer

   

2009

Advisor: Mitch Berbrier

   
 

Gaileen Cockrell

 

Shauna H. Floyd

 

Delilah Pettitt

 

Rachel A. Rasmussen

 

Michele M. Selvage

   

2008

Advisor: Mitch Berbrier

   
 

Amanda Browne Bisset

 

Marissa Baugher

 

Amber Lynn Boyett

 

Meghan L. Byars

 

Heather Harwell

 

Stephanie Mary Pinto

 

Tammy Robbins

   

2007

Advisor: Mitch Berbrier

   
 

Ariela Angieliu

 

Susan A. Burke

 

Derek E. Chris

 

Aysha Hussaini

 

Alisha Celeste Sullivan

 

Adam J. Shipley

 

Jennifer Stalnaker

   

2006

Advisor: Mary Laska

   
 

Jennifer J. Deermer

 

Sara Karisa Neale

 

Kristen Anna Ruccio

 

Sheryl Kinnane Shelton

   

2005

Advisor: Michael Johnston

   
 

Nicolas Jon Bates

 

Fred Buel Clem III

 

Melissa Michelle Dixon

 

Stephanie Marie Feltmeyer

 

Keeuntae Jackson Jackson

 

Katherine Marie Knop

 

Jennifer Leigh Taylor

   

2004

Advisor: Nancy Finley

   
 

Amanda Elaine Colvin

 

Robert F. Elliott

 

Roya Linda Foroughi

 

Jamie Hankins

 

Jill Marie Jordan

 

Deah Lawson

 

Elaine Pruett

 

Sonya Williams

 

Rachael Wise

   

2003

Advisor: Mitch Berbrier

   
 

Kendra L. Alley

 

Mary Beth Brock

 

Mary Catherine Cates

 

Laura Beth Cheatham

 

Rozella P. Coggin

 

Lisa Rene Dixon

 

John Dale Gipson

 

Pamela Joy Henry

 

Todd Robert Howard

 

Kelly Denise Jackson

 

Kimberly Renee Lackey

 

Christina Bryant Lester

 

Jennifer A. Moore

 

Richard James Pfister

   

2002

Advisor: David Brunsma

   
 

Chad Edward Brooks

 

Rachel Orton Brunsma

 

Eileen Anne Dodson

 

Zara Michelle Greene

 

Emily Adaire Johnson

 

Maritza Rivera

 

Donna L. Sparks

 

Linda Kay Stauffer

   

2001

None Listed

   

2000

Advisor: Mitch Berbrier

   
 

H. Joshua Dischinger

 

Emily S. Hall

 

Jessamine D. Huffman

 

Koren M. Hunt

 

Frank C. Johnson

 

RaDonna S. Ridner

 

Jason Stevenson

   

1999

Advisor: Mitch Berbrier

   
 

Cynthia L. Galloway

 

John Millard

 

Stacey Sabukosek

   

1998

Advisor: Bhavani Sitaraman

   
 

Virginia Gills Centanni

 

Tracy Butcher Wray

   
1997

Staci Leigh Barker

 

Susan R. Bryant

 

Sandra Renae Patterson

 

Kristie S. Nance

 

Amy Horton Weeks

   
1996

Moshafa Moghis

 

Vrushalli Patel

   

1995

 

 

Tami H. Grant

 

Christie Pounders

   

1994

None Listed

   
1993

Elizabeth Tillman Aldridge

 

Susan Katherine Blevins

 

Michaela Delaney

 

Janet Miller

 

Stephen Thompson Miner

 

Rhonda Kaye Moore

 

Jennifer L. Powell

 

Norma DeYoung Stagner

 

Paula W. Tullis

   
1992

Theresa Manuel

 

Marlene Mills

 

Norma Stagner

 

Susan Blevins

   

1991

None listed

   

1990

None listed

   
1989 

Carole Elaine Hopper

   

1986

None listed

   

1982

Advisor: Eugene Hodges

   
 

Cindy Isom

 

Leslie Milton

 

Vanessa Peeden

 

Sharon W. Warner

 

Jeanne Wood